28 kwietnia 2023

Bednarska obserwacja nordyckiej pracy

Trwa druga runda Akredytacji Erasmusa, a dzięki niej młodzież i nauczycielstwo naszego liceum ma możliwość uczestniczyć w różnorodnych doznaniach międzynarodowych.

Pewnie już mało kto pamięta, gdy w marcu 2022r. z inicjatywy Ambasady Danii w Polsce gościliśmy na krótko u nas w szkole grupę duńskiej młodzieży. Jak całkiem niedawno się okazało, ta historia miała swój ciąg dalszy: w marcu i kwietniu kilka osób z naszego grona pedagogicznego miało okazję wziąć udział w mobilności pod nazwą obserwacja pracy.

W marcu pierwsza ekipa nauczycielska udała się na 3 dni do jednej ze szkół partnerskich ESN, do Ylöjärven Lukio w okolicach Tampere w Finlandii. Z opowieści wprowadzających wiemy, że zestawienie zasłyszanych wieści nt. fińskiej edukacji z zastaną rzeczywistością było bardzo interesującym doświadczeniem.

W kwietniu ekipy druga i trzecia udały się do Kopenhagi na 3 dni celem przetarcia szlaku między naszymi miastami. Ekipa nauczycielek anglistek goszczona była Ordrup Gymnasium, grupę właśnie z tej szkoły gościliśmy na „Bednarskiej” rok temu. Natomiast druga ekipa (anglistyczno-artystyczna) goszczona była przez Gladsaxe Gymnasium. Z tego co nam wiadomo, w centrum ich uwagi znalazły się kwestie związane z metodyką nauczania języka angielskiego, praca wychowawcza i wsparcie psychologiczne.

Krótki pobyt w nordyckich szkołach okazał się źródłem inspiracji dla wszystkich ekip. Wstępny raport został złożony na spotkaniach wychowawczych oraz w trakcie rozmów w podgrupach. Na czerwcowej radzie podsumowującej wszyscy nauczyciele i wszystkie nauczycielki, którzy wzięli udział w mobilnościach wiosną tego roku, będę dzielili się z całym gronem pedagogicznym doświadczeniami i przemyśleniami w związku ze zrealizowanymi podróżami.