05 czerwca 2023

#1 wrocławski dzień : tramwaj nie byle jaki

W dniach 31 maja – 2 czerwca międzybednarska uczniowsko-nauczycielska delegacja przebywała we Wrocławiu na zaproszenie Honorowego Konsula Republiki Indii, Pana Kartikey Johri. 

1 czerwca wzięliśmy udział w odsłonięciu Drzewa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej. Parocja perska, znana też jako „żelazne drzewo”, została nazwana imieniem wybitnego indyjskiego myśliciela i botanika Jagadisha Chandry Bose, który udowodnił, że drzewa reagują na bodźce, że czują. Wierzymy, że drzewo będzie trwałym przykładem wieloletniej przyjaźni polsko-indyjskiej. Rośnie u zbiegu ul. Kuźniczej i Rynku tuż obok krasnala poświęconemu indyjskiemu poecie Harivanshowi Rai Bachchanowi odsłoniętego w 2019r.

Uroczystość poprzedził przejazd tramwajem im. Dobrego Maharadży, który kursuje we Wrocławiu od zeszłego roku. Ruszył z okazji 75 lat niepodległości Indii i przypomina o indyjskiej gościnności okazanej polskim uchodźcom w czasie II Wojny Światowej.

Zaszczyt niemały, a i nasza delegacja godna! Na uroczystości stawiliśmy się w składzie:


Ponadto, 2 czerwca wzięliśmy w dwóch spotkaniach:
– rano gościliśmy o Prezydenta Miasta Jacka Sutryka
– w południe w V Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Jakuba Jasińskiego

Oba spotkania zasługują na oddzielną relację, co też niebawem uczynimy. Tymczasem składamy serdeczne podziękowania dla Pana Konsula za zaproszenie. Jesteśmy pełni nadziei na kolejne wspólne inicjatywy między naszymi miastami.