03 lipca 2017

Spotkanie dwójki dzieci Dobrego Maharadży

2 lipca 2017 nasze Gimnazjum na Raszyńskiej gościło niezwykłe osoby: panią Krystynę Woronowicz i pana Wiesława Stypułę. Spotkali się oni po raz pierwszy od czasów wspólnego pobytu w Balachadi k/ Jamnagaru w Indiach.

Pani Krystyna od zakończenia II Wojny Światowej mieszka w Argentynie. Przywiozła ze sobą wiele pamiątek z czasów pobytu w Indiach, w tym sporą kolekcję zdjęć oraz świadectwa ukończenia poszczególnych klas, z radością udostępniła je wszystkim uczestnikom spotkania. Dowiedzieliśmy się również o wojennych losach rodziny pani Krystyny: dużą część rodziny straciła na Syberii, jej samej wraz z mamą (Wandą Woronowicz) udało się wydostać ze Związku Radzieckiego i ostatecznie osiąść na kilka lat w Balachadi, gdzie pani Wanda dołączyła do grona polskich nauczycieli. Tata pani Krystyny, jako żołnierz Armii Generała Andersa, nie mógł powrócić bezpiecznie do powojennej, komunistycznej Polski, dlatego też po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechali do Argentyny, gdzie pomocy udzieliła im miejscowa Polonia.

Pani Krystyna bardzo dobrze wspomina indyjski epizod ze swojego dzieciństwa. Po obejrzeniu filmu „Little Poland in India” dowiedziała się o istnieniu szkoły w Warszawie, noszącej imię Maharadży Jama Saheba Digvijay Sinji. Napisała przez FB wiadomość do I Społecznego LO, informując o swoim przyjeździe do Polski. Szczęśliwie się złożyło, że jej kolega z dzieciństwa, pan Wiesław Stypuła, przyjaciel Gimnazjum na Raszyńskiej, mógł wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym specjalnie dla nich. Dla obojga znajomych z dzieciństwa, dla ich rodzin oraz dla międzybednarskich gości, była to niezwykle poruszająca chwila.

W spotkaniu udział wzięli:

– pani Krystyna Woronowicz z córkami i wnuczką

– pan Wiesław Stypuła z małżonką i wnuczką

– nauczyciele i nauczycielki z Zespołu Szkół „Bednarska”

Pani Krystyna zgodziła się udostępnić szkołom ww. archiwalne materiały z czasów jej pobytu w Indiach. Z wdzięcznością prezentujemy poniżej zeskanowane zdjęcia i dokumenty.

Pierwsze cztery od góry to zabudowania polskiego osiedla w Jamnagarze, znajdującego się na terenach należących do Jama Saheba Digvijay Sinhji.

Dwa zdjęcia na dole:

– zdjęcie po lewej zostało wykonane w trakcie jednego z występów artystycznych, które polskie dzieci regularnie przygotowywały dla Dobrego Maharadży, a w których on zawsze uczestniczył z wielką radością

– zdjęcie po prawej to Wanda Woronowicz z córką Krystyną

Pierwsze dwa na górze:

– po lewej, grupa polskich nauczycieli

– po prawej, Wanda Woronowicz z grupą polskich dzieci

Następne, środkowe trzy:

– po lewej, Wanda Woronowicz z córką Krystyną

– po prawej, ksiądz Franciszek Pluta

– duże, na środku: Wanda Woronowicz z córką Krystyną

Dwa zdjęcia na dole to pamiątka z występów artystycznych, przygotowywanych przez polskie dzieci.

Skany świadectw pani Krystyny Woronowicz z polskiej szkoły w Indiach

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz [639.00 B]