28 października 2020

Stan uczniowski I SLO wobec Strajku Kobiet

My, przedstawicielki i przedstawiciele stanu uczniowskiego I SLO „Bednarska”, nie zgadzamy się na wyrok wydany na kobiety* przez Trybunał Konstytucyjny, kierowany przez panią mgr Julię Przyłębską. Czujemy się oburzeni zarówno samą decyzją ze strony władzy, jak i okolicznościami, w jakich została ona podjęta i ogłoszona. 

Zakaz aborcji jest zdecydowanym naruszeniem wolności milionów polskich kobiet*, dlatego napawa nas ogromnym niepokojem, rozpaczą i złością. Ten obrzydliwy, niesprawiedliwy wyrok jest nie tylko wyrazem kompletnego braku zrozumienia dla opiekunek dzieci ciężko chorych, ale również wielkim krokiem w stronę całkowitego zawładnięcia ciałami i losami milionów polskich kobiet*. Kwestia wyboru należy do obywatelek, nie zaś polityków i polityczek. 

Decyzja podjęta przez TK narzuca konkretne wartości moralne, inspirowane nauką kościoła rzymskokatolickiego. Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca w świeckim państwie.

Żyjemy w kraju, w którym ludzie są odczłowieczani i pozbawiani własnej godności. Nie będziemy stać obojętnie również wobec przemocy ze strony rządu i policji wobec protestujących. 

M A M Y D O Ś Ć ! 

Chcemy żyć w państwie wolnym od nienawiści, podziałów i patriarchalnych wartości. Jako uczniowie i uczennice szkoły, dla której wolność i prawa człowieka są wartościami elementarnymi, nie mamy zamiaru zgadzać się na ich ograniczanie. Przyłączamy się i wzywamy do dołączania do dzisiejszego Strajku Generalnego oraz podpisywania się (w komentarzach) pod powyższym oświadczeniem. 

* oraz osób z macicami

Maja Cieślak

Ola Głowicka

Michał Grzębowski

Maja Kudła

Olga Madler

Tosia Nowicka

Helena Zdrojewska