19 lutego 2016

SHALOM POLIN 2016

W dniach 16-17 lutego gościliśmy w Warszawie grupę młodzieży i nauczycieli ze szkoły imienia  Rabina Abrahama Heschela w Nowym Jorku (http://www.heschel.org). Młodzież została przyjęta w domach przez naszych licealistów.

W poniedziałek 16 lutego najpierw spotkaliśmy się w I SLO, aby przedstawić historię szkoły oraz jej idee wychowawcze. Po południu miały miejsce warsztaty w Muzeum Polin, w trakcie których Polacy i Amerykanie w dwóch grupach pracowali z oryginalnymi tekstami z ”Małego Przeglądu” oraz z mapami przedwojennej i współczesnej Warszawy, poszukując miejsce związanych z warszawską społecznością żydowską, w tym również z rabinem Heschelem, który urodził się właśnie w Warszawie w 1907 roku. Dzień zakończyliśmy projekcją filmu Janusz Wajdy ”Korczak”.

We wtorek 17 lutego przed południem udaliśmy się do Miejsca Pamięci w Treblince, by uczcić wszystkie Ofiary Zagłady, w tym również pomordowanych w tamtejszym obozie śmierci. Wspólnie odmówiliśmy Kadisz (w językach hebrajskim i polskim). Po powrocie udaliśmy się do JCC Warszawa, gdzie na ostatnim spotkaniu projektowym dzieliliśmy przemyśleniami i doświadczeniami. Następnie zjedliśmy wspólnie posiłek i rozstaliśmy się, z nadzieją na to, iż szlak między naszymi szkołami został przetarty.

Kolejne dni do końca tygodnia Amerykanie spędzą w Kielcach i Krakowie.