02 września 2024

Na 35-lecie: wspomnienie początków Bednarskiej

Intro

W roku akademickim 1988/1989 Krystyna Starczewska założyła na Uniwersytecie Warszawskim seminarium poświęcone programowi szkoły społecznej. Słowo „społeczne” było wtedy na fali – upadał komunizm, w miejsce państwowej kontroli nad wszystkim miała przyjść Polska budowana oddolnie, a nie odgórnie. Na seminarium przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Rodzice młodzieży niezadowolonej z systemu państwowej oświaty, nauczyciele, nauczycielki, działacze społeczni.

W 1989 roku Krystyna Starczewska we współpracy z osobami uczestniczącymi w jej seminarium założyła I Społeczne Liceum Ogólnokształcące, pierwszą szkołę społeczną, która powstała w Polsce po II wojnie światowej. Możliwość zakładania takich szkół przyniosły ustalenia Okrągłego Stołu. W zacnym gronie ojców i matek Bednarskiej znaleźli się również:

Irena Dzierzgowska
Antoni Hoffman
Nina Hoffman
Marzena Okońska
Włodzimierz Paszyński


Krótkie kalendarium Bednarskiej

1.09.1988 
Rozpoczęło się seminarium mające na celu utworzenie programu autorskiego szkoły.

6.04.1989 
Zarejestrowano Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, czyli stowarzyszenie, które mogło zgodnie z prawem powołać do życia szkołę. Była kadra, był autorski program szkoły i… nic ponadto. Ani budynku, ani środków.

1.05.1989 
Mimo, że liceum jeszcze nie istniało przeprowadzono egzaminy wstępne: przyjęto 60 osób nazwanych później Pierwotniakami.

1.07.1989 
MEN zatwierdza autorski program szkoły i pozwala Towarzystwu Przyjaciół I SLO na prowadzenie liceum. We wrześniu szkoła rozpoczęła działalność w 4 pokojach różnych domów akademickich SGGW: AdaraCezar, Dendryt i Feniks (w którym to zajęcia miała klasa Hilton). W efekcie pojawiły się nazwy klas Pierwotniaków oraz akronim ACDH przez wiele lat będący integralną częścią logo szkoły. Obyczaj nazywania klas przetrwał do dzisiaj.

1.02.1990 
Szkoła przeniosła się do budynku przy Bednarskiej 2/4.

1.05.1990 
W szkole odbyły się pierwsze demokratyczne wybory. Sejm uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Szkolnej.

20.06.2000 
Uroczyste nadanie szkole imienia Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w wyniku ogólnoszkolnego referendum przeprowadzonego w czerwcu 1999. Propozycję na patrona podsunął Krystynie Starczewskiej przyjaciel szkoły, wybitny orientalista profesor Krzysztof Byrski.


● opracowano na podstawie http://historiabednarskiej.blogspot.com
konsultacja merytoryczna: Jan Wróbel

● zdjęcia z archiwum Bednarskiej, a na jednym z nich Krystyna Starczewska i Wiesław Stypuła na uroczystości szkolnej 20.06.2000r.